Blog

Viac článkov nájdeš v sekcií zdravý nákup a spolupráce

1. októbra 2021

Ako si vyskladať zdravý tanier a čo by mal obsahovať.

Zdravé stravovanie je vraj drahšie a časovo náročnejšie. Určite ste počuli tento názor, šíriaci sa rýchlosťou zvuku, ruka v ruke s odporúčaniami ohľadom zmeny životného štýlu, hlavne stravovania.
22. marca 2021

Zdravý nákup – pravidelná rubrika pre Fitshaker

Pravidelná rubrika “Zdravý nákup” pre Fitshaker , kde sa naučíme rozoznávať zloženie potravín, čítať etikety a všetko potrebné pre orientáciu v zložení potravín.
11. decembra 2020

Delenie a rozlišovanie priemyselne spracovaných potravín

V poslednom čase sa čoraz viac skloňuje a používa odporúčanie na konzumovanie základných potravín namiesto vysoko priemyselne spracovaných. Pri rozhovoroch ohľadom analýzy stravovania sa stretávam s názorom, že bežný laik sa nevie orientovať v rozdelení spracovania potravín dosť dobre.
16. novembra 2020

Chcete vedieť aký ste metabolický typ?

V poslednom období je veľmi propagované stravovanie podľa metabolického typu. Zľahčene by sme mohli toto stravovanie začleniť k „módnemu smeru“ je to podobné ako bola Dukanova diéta, potom Atkinsova (mimochodom vedeli ste, že Atkins bojoval celý život s obezitou a srdcovo cievnymi chorobami? ) a mnohé ďalšie odporúčania v stravovaní...
24. augusta 2020

Vplyv výživy na zdravie

V súčasnosti je zdravá výživa a jej chápanie veľmi rozoberaná a diskutovaná. Je veľké množstvo informácií, niekedy dezinformácií často z neoverených zdrojov a pochybných štúdií. Pre bežného človeka, je čoraz ťažšie sa zorientovať v týchto informáciách a vedieť rozpoznať vedecky podložené zdroje. V niektorých názoroch sa nezhodnú ani odborníci, preto by mal byť základ počúvať a spoznať signály svojho tela na stravovanie a nepodliehať módnym smerom alebo experimentom.
7. augusta 2020

Je zdravé stravovanie drahšie?

Zdravé stravovanie je vraj drahšie a časovo náročnejšie. Určite ste počuli tento názor, šíriaci sa rýchlosťou zvuku, ruka v ruke s odporúčaniami ohľadom zmeny životného štýlu, hlavne stravovania.
24. júla 2020

Fytohormóny v rastlinách, alebo prečo netreba veriť mýtom, že ovocie a zelenina už nemá žiadne živiny.

Určite ste v poslednej dobe zachytili čoraz viac článkov alebo vyjadrení, že zelenina a ovocie už nemá toľko vitamínov, minerálov a ostatných zdraviu prospešných živín ako kedysi.
8. novembra 2019

Tapioková múka, áno či nie ? (+ recept)

Tapioková múka - vlastne škrob, pochádza z koreňa manioky u nás známy názov yuca, ktorý rastie v západnej Indii a južnej Amerike.
28. októbra 2019

Aditíva – prídavné látky v potravinách

Aditíva v potravinách sú prídavné látky, ktoré sa pridávajú do potravín zámerne z technologických dôvodov – zvýraznenie chuti, farby, predĺženie trvanlivosti.
22. októbra 2019

Diéty

Poznajú ich a skúsili aspoň raz skoro všetci... väčšinou znamenajú krátkodobú úpravu stravy za účelom rýchlej straty kilogramov. Jedná sa o ,,módne diéty“ sľubujúce rýchly úbytok kilogramov ako proteinová, kapustová, ryžová, ovocná, atď....