parallax background

Prepojenie hlavy a čreva

AKO SA STARAŤ O ČREVNÉ ZDRAVIE
22. marca 2023
Vplyv konzumácie  zázvoru na ľudské zdravie.
7. decembra 2023
AKO SA STARAŤ O ČREVNÉ ZDRAVIE
22. marca 2023
Vplyv konzumácie  zázvoru na ľudské zdravie.
7. decembra 2023

Žijeme v „rýchlej dobe“  a často  pod  vplyvom  dlhodobého  stresu.

Aj z uvedeného dôvodu čoraz viac ľudí trápia nielen tráviace problémy ale aj podlomená psychika, úzkostné stavy alebo zmeny nálad.

Nakoľko čoraz viac štúdii poukazuje na prepojenie osi hlava a črevo, skúsim vám danú problematiku trošku priblížiť.

 

Pri tráviacich problémoch (hlavne funkčných) nemôžeme hľadať vinníka len v potravinách.

Môže sa jednať o SIBO (syndróm bakteriálneho prerastania) alebo IBS (syndróm dráždivého čreva) pri týchto diagnózach, ktoré často bývajú ako verné priateľky spolu, je diagnostika komplikovaná.

 

Nakoľko tejto téme som sa venovala v záverečnej práci štúdia výživy aj v nej ďalej pokračujem a najmä sa jej venujem denne  v nutričnej poradni, vidím akú moc majú ak sú dlhodobo neriešené.

Pripravujem  samozrejme aj článok o SIBO a IBS, teraz si  ale vysvetlíme prepojenie hlavy a čreva, ktoré vzniká z tohto „verného priateľstva“.

Funkčné ochorenia tráviaceho traktu sú tie, kedy vaše vyšetrenia a výsledky sú (relatívne) v poriadku alebo je len mierne zhoršená enzymatická činnosť, napriek tomu sa necítite dobre a vaše trávenie nie je dobré. Nemáte chuť jesť, trápi vás zápcha alebo hnačka, migrénové bolesti hlavy, plynatosť, pálenie záhy, či pocit hrče v hrdle... (a mnoho iných symptómov).

Emocionálny stres totiž vplýva na trávenie tým, že sa zvyšuje sekrécia kyseliny chlorovodíkovej, pepsínu a peristaltika je tiež veľmi ovplyvňovaná.
Nehovoriac o prepojení čreva a hlavy o ktorom je čoraz viac výskumov.

Pokiaľ sme denne vystavení dlhodobému chronickému stresu bez kompenzovania, musíme si uvedomiť, že ani liečba a potlačenie príznakov nemusí byť úspešná, nakoľko sa nechtiac točíme v bludnom kruhu.

Ďalšími prejavmi emocionálnej nerovnováhy  aj zhoršeného trávenia je aj  nedostatočné požutie, aj zlé stravovanie s nedostatočným príjmom základných živín.
Tieto faktory môžu tiež trvalo nevhodne pôsobiť, dopĺňať sa a vytvárať jeden začarovaný kruh v ktorom potom blúdime…

Tu by som chcela pripomenúť, že je úplne normálne ak sme pod vplyvom stresu a vtedy pocítime zhoršenie trávenia.
Áno aj ja mávam viac stresové obdobia,  počas ktorých aj môj organizmus adekvátne zareaguje. Dôležité je uvedomiť si príčinu.

 

Pozrieme sa prečo je to tak.


Stres zohráva veľmi veľkú úlohu v súvislosti s našim zdravím, často bez toho, aby sme si uvedomili do čoho všetkého „hovorí a mieša sa“. Jeho veľký vplyv na určité orgány je neprehliadnuteľný. Medzi hlavné patrí ochudobnenie mozgu o potrebný prísun živín a kyslíka.

V každodennom živote sme často vystavený rôznym stresujúcim faktorom-stresorom.
Vieme ich rozdeliť na skupinky – mentálny, emočný, ale aj fyzický.
Krátko pôsobiace stresory, majú vplyv na správnu funkciu nadobličiek, pokiaľ je ale stres dlhodobý a opakovaný, vyčerpáva nadobličky a hormóny, ktoré sa práve v nadobličkách tvoria. 

Základné znaky reakcií na stresové situácie:

  • chladné končatiny
  • škrípanie zubami v spánku, nepokojný spánok
  • tlak v očiach, unavené oči
  • zvýšený tlak, bolesti hlavy
  • malé alebo naopak veľké prijímanie tekutín
  • strata zmyslu pre humor, strata záujmu o sex
  • podráždenosť
  • plytké dýchanie
  • trasenie končatín pri sedení


Ak pôsobí stres dlhodobo v podobe emocionálnych stresorov (smútok, strach, úzkosť, zloba, nenávisť...) vyvoláva psychosomatické ochorenia. Medzi najznámejšie a najčastejšie patria ochorenia tráviaceho traktu. Všetky funkčné problémy sú ovplyvnené starosťami, strachom, rodinnými nezhodami, ale aj pracovnými neúspechmi.

Taktiež stojí za vznikom poruchy apetítu (porucha príjmu potravy), ale aj za nadmerným príjmom (bulímia). Je mnoho ďalších funkčných alebo orgánových porúch, za ktorých vznikom stojí práve stres (žalúdočné problémy, črevné ale aj poruchy motility žlčových ciest).
Zlepšiť symptómy a vplyv stresu vieme oddychom, meditáciou, alebo činnosťami ktoré nám prinášajú radosť a pokoj , zároveň aj fyzickým cvičením a samozrejme úpravou stravy.

Na začiatku sa vám to zdá nemožné a jednoduchšie a rýchlejšie riešenie vidíte v siahnutí po antidepresívach (samozrejme je treba zohľadniť zdravotný stav a za a proti prebrať  s lekárom).

Ale pozor...nič nie je jednoduché a skratky nevedú k dlhodobo udržateľnému cieľu.

Stres a výživa sú prepojené viac ako si uvedomujeme. Nakoľko stres ovplyvní činnosť tráviacej sústavy, tým ovplyvní aj (ne)výživu orgánov.
Zároveň nedostatočná výživa ovplyvňuje aj zvládanie stresu aj náchylnosť naň.
Precitlivenosť na potraviny sa v strese taktiež zvyšuje, následne nadmerným vylučovaním potravín organizmus nechtiac ochudobňujeme o živiny, ktoré práve potrebuje vo väčšej miere.
Potreba niektorých živín je v stresovom období zvýšená, nakoľko organizmus má vyššie nároky na živiny. 

Vhodné je dbať na fakt:

že dôležitú úlohu pri znižovaní hladín kortizolu a adrenalínu v tele zohrávajú práve komplexné sacharidy, aminokyseliny (hlavne tryptofán, tyrozín, fenylalanín), vitamín C , vitamíny skupiny B, horčík, selén, omega-3 mastné kyseliny.

KOMPLEXNÉ SACHARIDY:
celozrnný chlieb, pečivo aj cestoviny, ryža natural, červená, zemiaky, strukoviny, celé zrná obilnín, ovocie, zelenina...
Tieto potraviny zvyšujú hladinu serotonínu. Pomáhajú vychytávať tryptofán, ktorý je nevyhnutný práve pre tvorbu serotonínu, vďaka čomu je regulovaná nálada, chuť do jedla, tolerancia bolesti aj spánok. Komplexné sacharidy sa trávia dlhší čas, preto prispievajú k stabilite hladín cukru v krvi.

TRYPTOFÁN: mlieko a mliečne výrobky, mnohé potraviny bohaté na bielkoviny, celozrnné obilniny...spolupracuje s vitamínmi skupiny B a horčíkom na syntéze serotonínu.

FENYLALANÍN A TYROZÍN: tofu, mliečne výrobky, banány, avokádo, sezam, tekvica, mandle obsahujú obe aminokyseliny...podporujú a zvyšujú rýchlosť a bdelosť, pomáhajú mozgovým neurónom produkovať antidepresíva – dopamín a norepinefrín. Vitamín C je potrebný na účinnú metabolizáciu oboch aminokyselín.

VITAMÍN C: šípky, citrusové plody, čerstvé ovocie, zelenina, petržlenová vňať...jeho vyšší príjem je potrebný pri emocionálnom aj fyzickom strese, nakoľko organizmus ho rýchlejšie spotrebuje, čím sa znižuje imunita a následne aj odolnosť voči stresu.

VITAMÍNY SKUPINY B: kvasnice, mäso, ryby, hydina, strukoviny, celozrnné obilniny, arašidy...ich nedostatok vitamínov B ovplyvňuje nervový systém a následne aj podráždenosť, nervozitu, depresiu, úzkosť.

HORČÍK: strukoviny, čerstvá listová zelenina, orechy, morské ryby, mliečne výrobky, kakao, kôpor, petržlen - aj vňať, kukurica...má rôzne úlohy, reguluje regeneráciu svalov, tvorbu mastných kyselín, vytváranie nových buniek, pomáha pri zvládaní stresu a nepokoja.

SELÉN: morské plody, riasy, ryby, celozrnné obilniny, vajcia, mliečne výrobky, ovsené vločky...podieľa sa na uvoľňovaní energie z buniek, jeho nedostatok spôsobuje únavu, má vplyv na funkciu nadobličiek.

OMEGA -3 mastné kyseliny: mastné morské ryby, ľanové (aj olej) chia semienka, vlašské orechy, menšie množstvá repkový olej... mozog ich potrebuje na tvorbu zdravých nervových buniek

Vhodné je vylúčiť:
konzumáciu povzbudivých nápojov (káva, čierny čaj, kolové a energetické nápoje) nakoľko zhoršujú metabolizmus vitamínu C aj proces celkového vstrebávania živín.
Obmedziť príjem jednoduchých cukrov aj nadmernej konzumácie soli.

Zhrnutie:

Čo znamená prepojenie hlavy a čreva?
Os mozog a črevá vytvárajú pevné puto a vďaka tomuto prepojeniu neskutočne veľa vecí súvisí. Ak nemáte v poriadku črevá, ruka v ruke nasleduje podlomená psychika a duševné zdravie. 
Za posledných niekoľko rokov štúdie potvrdili, že mozog ovláda každú časť tela. Je nutné si to uvedomiť aj pri navonok nenápadných myšlienkach napríklad:
„Toto jedlo mi neurobí dobre, toto nemôžem jesť lebo ma to prekysľuje, zahlieňuje a pod...“
Pri týchto “radách” myslite v prvom rade na svoju individualitu, pretože často práve zbytočné vyraďovanie veľkého okruhu potravín a konzumácia iba niektorých, vie napáchať horšie ako čakáme.
Jednotlivé orgány nášho tela totiž poslušne reagujú na signály vysielané z mozgu prostredníctvom nervov. Ale pozor nielen nervy, ale aj črevné mikroorganizmy komunikujú s mozgom. Odhaľovaniu týchto skvelých záhad v našom tele sa stále venujú mnohé výskumy.

Ak by ste si mysleli, že mozog riadi celé telo, nie je to celkom tak, pravdou je, že medzi mozgom a črevom prebieha obojstranná a veľmi veľká aj prospešná komunikácia. Ako táto komunikácia presne funguje, zatiaľ úplne jasné žiaľ nie je. Ak však pochopíme uvedený proces, bude to znamenať, že budeme na dobrej ceste zaistiť si lepšie zdravie.


Comments are closed.

error: Obsah je chránený !!