parallax background

Vplyv konzumácie  zázvoru na ľudské zdravie.

Prepojenie hlavy a čreva
6. novembra 2023
Má z nutričného hľadiska detox a rôzne diéty zmysel?
7. januára 2024
Prepojenie hlavy a čreva
6. novembra 2023
Má z nutričného hľadiska detox a rôzne diéty zmysel?
7. januára 2024

Zázvor lekársky alebo ďumbier lekársky (Zingiber officinale) je podzemkom uvedenej rastliny.

Zázvor poznáme a konzumujeme aspoň vo forme korenia. Vo výžive ľudí  by mal mať svoje miesto nielen vo forme korenia ale aj v čerstvom stave.

Pestuje sa po celé stáročia na korenie a ako liečivá rastlina pre svoje účinky pri mnohých ťažkostiach.

Dužina zázvoru môže býva najčastejšie žltá, ale aj biela alebo červená – v závislosti od odrody. Kôra (jej hrúbka alebo farba) tiež závisí od odrody alebo od toho v akom čase zrelosti  bola rastlina zbieraná.

Zázvor je aromatický, štipľavý a pikantný, čím dodáva chuť nielen zeleninovým ale aj ovocným pokrmom,  zároveň je vhodný do nealkoholických aj alkoholických nápojov, likérov a piva. Výhodou je, že čerstvý zázvorový koreň máme k dispozícii celoročne.

Má veľmi veľa zdraviu prospešných živín medzi ktoré patria sacharidy, rozpustná a nerozpustná vláknina, minerálne látky (obsahom vyniká draslík) , vitamíny, mastné kyseliny, aminokyseliny ....

Účinky zázvoru pri zmierňovaní tráviacich problémov, antioxidačných a protizápalových schopnostiach majú dlhoročnú tradíciu. V bylinnej medicíne je zázvor považovaný za skvelý karminátor – čo je látka podporujúca vylučovanie črevného plynu. Pôsobí aj ako spazmolytikum – čiže uvoľňuje kŕče. Má schopnosť inhibovať tvorbu zápalových zlúčenín, má priamy protizápalový účinok. Pomáha s nevoľnosťou aj pri liečbe cytostikami , alebo po operáciách. Pomáha pri rôznych  tráviacich problémoch. Jeho ostré látky dráždia receptory v ústnej sliznici,  vyvolávajú pocit tepla, následne vylučovanie slín, žalúdočných štiav, čím sa zlepšuje vyprázdňovanie žalúdka.

Pri štúdii účinkov zázvoru sa ukázalo, že je lepší ako antihistamín -  dramamín, ktorý  má v liekovej forme znižovať účinky histamínu v tele.

Dramamín sa používa aj na liečbu nevoľnosti, vracania a závratov v spojitosti s pohybom. Je známy aj ochrannými účinkami pred morskou chorobou aj pri nevoľnosti počas cestovania, ktoré sa prejavujú nevoľnosťou a nutkaním na vracanie.

V tehotenstve zázvor pomáha pri znížení pocitu nevoľnosti hlavne v prvých mesiacoch. Je účinný v malých dávkach preto je bezpečnejší na rozdiel od antikontaminančných liekov, ktoré spôsobujú vážne vrodené chyby. Vo výskume sa nepotvrdili žiadne vedľajšie účinky zázvoru v tehotenstve.

Zázvor obsahuje aj veľmi silné protizápalové látky nazývané gingeroly. Ľudia pravidelne konzumujúci zázvor, ktorí trpia reumatoidnou artritídou pociťovali zmiernenie bolesti. Výťažky zo zázvoru  obsahujúce látky pôsobiace proti bolesti a zápalu sa využívajú pri reumatických ochoreniach.

Priaznivé účinky zázvoru sú aj ochrana proti voľným radikálom. Fenolické zložky v zázvore významne inhibujú produkciu oxidu dusnatého, ktorý je vysoko reaktívnou molekulou dusíka,  a veľmi rýchlo tvorí voľný radikál pod názvom peroxinitril.

Hlavné zložky zázvoru – gingeroly  mu dodávajú charakteristickú chuť. Tieto boli skúmané pre schopnosť zabrániť rastu rakovinových buniek kolorektálneho karcinómu (rakovina hrubého čreva).

V podpore imunity je pri zázvore zistená podpora potenia, ktorá je účinná hlavne pri prechladnutiach a chrípkových ochoreniach.

 

Ako nakupovať a skladovať zázvor ?

Vyberať by sme mali čerstvé nezosušené  kusy,  ktoré sú pevné, hladké a bez plesní alebo povlakov, nakoľko nepoškodené obsahujú vyššiu koncentráciu gingerolu a aktívnu proteázu, ktorá je protizápalová zlúčenina.

Sušený zázvor a prášok sú tiež  dostupné, avšak v týchto prípadoch vyberajte iba ekologicky vypestovaný. V obchodoch nájdeme aj nakladaný a sladený,  aby ste sa vyhli sírenému, je nutné čítať zloženie.

Čerstvý zázvor uchovávajte v chladničke max. 3 týždne , v mrazničke môže byť cca 6 mesiacov. Sušený musí byť skladovaný v tesniacej nádobe na chladnom, tmavom  ale suchom mieste.

 

Väčšina primárnych štúdií zahŕňala viaceré formy konzumácie zázvoru, najväčšie dôkazy mali zázvorové kapsule, s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli ľahšiemu podávaniu konzistentnej a štandardizovanej dávky,  ale zároveň aj  vyvolania  placebo efektu. Aktívne zložky zázvorového doplnku a frekvencia podávania zázvoru neboli dostatočne hlásené v systematických prehľadoch alebo primárnych štúdiách a štúdie nezahŕňali úvahy o účinkoch na zdravie. Tie závisia od druhu zázvoru, geografického pôvodu, sezónnosti, skladovania aj metód zberu a spracovania.  Preto nemožno urobiť  úplne presné závery  o dávkovaní.

Zázvor  a jeho konzumácia nebola spojená so žiadnymi závažnými nežiaducimi účinkami; avšak napriek tomu, že má liečivé účinky, konzumácia zázvoru by nemala nahrádzať lekársku liečbu a mala by sa vykonávať len pod dohľadom lekára alebo dietológa, pretože konzumácia zázvoru nemusí byť indikovaná pre všetky populácie. Napríklad zázvor nie je vhodný pre ľudí s poruchami krvných doštičiek, pretože štúdie zistili, že zázvor znižuje agregáciu krvných doštičiek, najmä u tých, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Zázvor tiež nie je indikovaný pre populácie náchylné na gastroezofageálny reflux, pretože v tomto prehľade sa zistilo, že pálenie záhy je bežným vedľajším účinkom konzumácie zázvoru.  Zistilo sa, že zázvor uvoľňuje dolný pažerákový zvierač, čo je primárny mechanizmus za refluxom ; menšie pálenie záhy však možno zlepšiť konzumáciou zázvorových doplnkov s jedlom. 

Mierne nepohodlie v bruchu, ďalší vedľajší účinok hlásený pri konzumácii zázvoru, možno v skutočnosti pripísať náhlemu pozitívnemu posunu v zložení a funkcii gastrointestinálnej mikroflóry. Preto okrem možných priamych účinkov na zápalové markery môže zázvor čiastočne vykazovať protizápalové účinky v populáciách s chronickými chorobami prostredníctvom modulácie gastrointestinálnej mikroflóry a môže tiež prospieť zdravej populácii znížením chronického zápalu, ktorý je spojený s nástupom chorôb, ako napr. srdcové choroby a niektoré druhy rakoviny . Terapeutické účinky zázvoru na zdravú populáciu však zostávajú neisté.

Výsledky, pre ktoré neexistujú plne dostatočné dôkazy na podporu používania zázvoru, by mali byť predmetom budúceho výskumu pred klinickým použitím. To zahŕňa analgetické účinky zázvoru na bolesť hlavy a migrénu, ako aj bolesť svalov po cvičení; metabolické účinky na krvný lipidový profil; počas chemoterapie alebo súvisiace s kinetózou (nevoľnosť pri cestovaní); ako aj protizápalové alebo antioxidačné účinky, ktoré môžu byť základom mnohých mechanizmov účinku. Vzhľadom na to, že väčšina zásahov identifikovaných v tomto prehľade mala krátke trvanie, budúci výskum by mali zvážiť dlhodobé účinky konzumácie zázvoru. Medzi ďalšie prioritné oblasti výskumu patria antimikrobiálne, imunomodulačné, neuroprotektívne (schopnosť látky chrániť mozgové bunky) a antineoplastické (liečivá pri nádorových ochoreniach) účinky zázvoru, ako aj účinky zázvoru na ochranu pečene a obličiek, ktoré boli podporené značným počtom štúdií na zvieratách a mechanických štúdiách, ktoré sa však v klinickej praxi u ľudí ešte veľmi nepreskúmali.

 

Môj obľúbený recept:

  • 20 cm čerstvého zázvoru  (na množstve nezáleží, ak použijete viac je intenzívnejšia chuť)
  • 2 citróny
  • 100 ml medu

Postup: do uzatvárateľného väčšieho pohára vlejeme med, pridáme nahrubo nastrúhaný alebo na malé kúsočky nakrájaný zázvor, jeden citrón vytlačíme,  druhý ošúpeme a nakrájame na kúsky, pridáme k medu a zázvoru. Premiešame a uchovávame v chladničke.

Môžeme konzumovať po 1 PL, tri až štyrikrát denne alebo pridať do vlažnej vody. Voda nesmie byť horúca aby sme neznehodnotili účinné látky medu a citrónu.

Zdroje:

SPU Nitra, Ústav výživy a genomiky, Výživa ľudí

PMC9170469

 

Comments are closed.

error: Obsah je chránený !!