parallax background

Má z nutričného hľadiska detox a rôzne diéty zmysel?

Vplyv konzumácie  zázvoru na ľudské zdravie.
7. decembra 2023
Vplyv konzumácie  zázvoru na ľudské zdravie.
7. decembra 2023

Z nutričného hľadiska detox zmysel nemá, naopak skôr dokáže ublížiť, ako úplne každý extrém v našom stravovaní. Napriek sľubom zázračných účinkov a vyčistenia čriev je jeho jediným  pravdivým faktom vyčistenie našej peňaženky .

Naše telo detoxikuje samé, jediná cesta  k podpore prirodzených detoxikačných funkcií organizmu je mať zdravý životný štýl , do ktorého patrí strava, spánok, pohyb ,ale aj vyhýbanie sa (v rámci možností) alebo kompenzovanie stresu...iba vtedy nášmu telu nedodávame toxické látky z prostredia.

Medzi prirodzené cesty detoxikácie nášho organizmu patria: pečeň, pľúca, koža, obličky, črevá a lymfatický systém. Naše telo je od prírody pripravené vysporiadať sa s hrozbami, ktoré sú súčasťou nášho každodenného života. Náš organizmu sa zbavuje obrovského množstva odpadu denne prostredníctvom moču, stolicou, pokožkou ale aj pomocou potu aj dychu.

Neexistuje žiadna seriózna štúdia, ktorá by potvrdila pozitívny detoxikačný účinok akejkoľvek  zázračnej látky na zdravie človeka.

Preto je najdôležitejšie podporovať a uľahčovať práve prirodzenú detoxikačnú schopnosť nášho organizmu celoročne.

Uvedené vieme podporiť pestrou stravou s prevahou základných potravín a čo možno najmenším množstvom vysoko spracovaných potravín.

Potrebu vnútornej očisty čoraz viac približujeme a prirovnávame k potrebe vonkajšej hygieny. Do vnútra nášho tela nevidíme, preto je v mnohých prípadoch vnútorná očista podceňovaná, naopak pri ponúkaných “zázračných detoxoch“ zase v mnohých prípadoch z marketingového hľadiska  nadhodnocovaná.

Aké diéty majú zmysel a aké nie ?

Diéty boli vymyslené na riešenie alebo úľavu pri zdravotných problémoch. Poznáme zdravotné diétne režimy, ktoré pomáhajú pri rôznych diagnózach, ako sú napríklad diéta s nízkym obsahom tukov, diéta bezlepková, šetriaca, bezzvyšková a iné...

Ako prvá príčina nefungovania bežnej laickej alebo módnej diéty je nevyvážené nastavenie potravín, často chudobných na zdraviu prospešné živiny. Naša strava a potraviny nie sú len zdrojom výživy, ale majú pre naše telo aj rôzne iné  funkcie ovplyvňujúce celý systém fungovania organizmu.

Pri držaní diéty sa väčšinou držíme veľmi prísnych  pravidiel a obmedzení v strave,  konzumujeme len určitý druh potravín, aj to v obmedzenom množstve. Náš metabolizmus bol  evolučne  nastavený na spaľovanie a využívanie určitého množstva prijatých živín. Ak je potravy nadbytok–  v tom prípade  je zvyšok ukladaný do zásob (tuku).

Ak tento prirodzený proces drasticky narušíme, vytvoríme chaos v systéme metabolizmu trávenia a hlavne v hormonálnej činnosti nášho organizmu, na čo zareaguje  hormón leptín (hormón, ktorý riadi signály sýtosti a hladu) a začneme sa  točiť v začarovanom kruhu pocitu hladovania a nervozity. V takomto stave vydržíme iba pár dní - možno týždňov, ale  po čase sa opäť vraciame do normálneho režimu a často nadbytku jedla.

Nevýhodou je, že čím viac diét sme v mladosti držali, tým viac sme poškodzovali prirodzené fungovanie metabolizmu trávenia a zároveň dráždili a narúšali prirodzené reakcie metabolizmu.

Problém nastáva s pribúdajúcimi rokmi, nakoľko náš metabolizmus trávenia sa rokmi prirodzene spomaľuje.  Držaním diét a častým dráždením je pomýlený, pretože sa musel prispôsobovať a prepínať do šetriaceho režimu, často šetril a využíval aj to málo , čo dostal.

Pri takomto drasticky zníženom príjme dochádza aj k nedostatočnému zabezpečeniu základných živín potrebných pre zdravé fungovanie celého organizmu ( na správne fungovanie imunitného systému, na obnovu buniek, na krvný obeh, dýchanie, fungovanie mozgu, atď...)

Ako podporiť prirodzený detox

Ak chceme podporiť prirodzený detox nášho tela, mali by sme použiť bežný pôst ako jednu z liečebných metód, ktoré už v minulosti používal Hippokrates. V dnešnej dobe totiž často prijímame zbytočne veľké množstvá jedál alebo jedávame pričasto,  prakticky počas celého dňa.

Najideálnejší je nočný pôst, čiže posledné jedlo aspoň 3 hodiny pred uložením sa na spánok, v noci dodržať aspoň 12 hodín lačnenia a ráno začať raňajkami. Tu je ale potrebné spomenúť našu individualitu (na ktorú stále upozorňujem). Ak niekto vstáva pred obedom, nemusí zjesť raňajky a za pol hodinu aj obed.

Detoxikačná kúra nie je žiadny typ stravovania.  V skratke by sa táto strava dala zhrnúť do 3 bodov: pestrosť, rôznorodosť a striedmosť. Toto stravovanie vôbec nemusí byť prísnym pôstom, cieľom takého stravovania je iba obmedziť príjem trávenia zaťažujúcich živín, ako napríklad veľké množstvá mäsa, nevhodné tuky, vyprážané jedlá, vnútornosti, polotovary a všetky potraviny zo skupiny  vysoko priemyselne spracovaných potravín.

Naopak, je potrebné navýšenie príjmu potravín, ktoré pomáhajú prirodzenej detoxikácii, ako napríklad: ovocie, zelenina, semienka, orechy, strukoviny, zemiaky, ryža, celozrnné obilniny a  dostatočný pitný režim.

Skladba našej stravy by mala pozostávať z potravín konzumovaných na našom území už v minulosti, kedy sa mäso jedávalo iba občas, základ jedálnička tvorili strukoviny, ovsené a iné obilninové kaše alebo prevažne rastlinné jedlá, zelenina a ovocie.

Často sa ľudia rozhodnú pre šetrnú očistnú kúru na jar, kedy je dostatok zeleniny a ovocia. Odôvodňujú to tým, že na jar je očista nutná, ako možnosť zregenerovať telo po zimných mesiacoch, v ktorých máme menej pohybu a viac jedla. Z môjho pohľadu  je však aj táto cesta extrémom. Hlavne u ľudí, ktorí zmenia svoje nevhodné  stravovacie návyky a po pár týždňoch sa vrátia do starého režimu, jedál z rýchleho občerstvenia, polotovarov, príliš veľa mäsa a žiadna rastlinná strava.

Priznám sa, že ja veľmi kritizujem a bojujem proti skratkám, diétam a detoxom vo výžive. Vysvetľujem, že neexistuje jeden návod, ktorý by fungoval u všetkých rovnako  a pomohol či už schudnúť alebo vyriešiť zdravotný problém. Zabúdame totiž, že sme jedinečné bytosti a podobne , ako máme iný výzor, tak aj náš metabolický systém je iný.

Neplatí jedna rada, jedno pravidlo na všetkých rovnaké. Často si zbytočne ubližujeme napodobňovaním „módnych vĺn“ vo výžive.

Celé roky sa diéta alebo detox mylne označovali ako zdravé stravovanie, čím vznikli dezinformácie a čoraz viac rôznych diét.

Diét je stále viac a stále nové, ale zatiaľ  ani jedna nefungovala z dlhodobého hľadiska a bez jojo -  efektu. Ako prvá príčina ich nefungovania je nevyvážené nastavenie stravovania, často chudobné na zdraviu prospešné živiny.

Žuvanie a jeho spojitosť s detoxom, alebo čo sa deje ak správne nežujem

Hrýzť a poriadne dlho žuvať, tak ako sme sa vyvinuli a ak je to možné jesť pomaly a dôkladne prežúvať.

Správne žuvanie je prvé, základné a jednoduché doporučenie v stravovaní, na ktoré všetci zabúdame alebo ho podceňujeme a čoraz väčším uponáhľaným, rýchlym prijímaním stravy bez požuvania, prípadne veľkého množstva tekutej stravy  si nevedomky spôsobujeme a štartujeme tráviace problémy.
Niekedy opäť zbytočne obviníme typ potravy, najčastejšie čerstvú zeleninu a ovocie bez toho, aby sme si uvedomili, že iba prehĺtame a nežujeme…

Ďalšia dôležitá vec súvisiaca s podporou prirodzeného detoxu v našom tele - nezabúdajme kombinovať,  striedať potraviny, dbať na príjem rastlinnej stravy aj v celistvej forme, nielen v  rozmixovanej  a spracovanej forme.


Prečo je žuvanie dôležité?

  • trávenie začína práve v ústnej dutine
  • za pomoci prvého dôležitého enzýmu, ktorý štartuje trávenie
  • hrýzť a žuvať je naša prirodzená schopnosť a pomáha tráveniu
  • preskočenie alebo vynechanie žuvania spúšťa tráviace problémy

Naša ústna dutina (ústa) slúži ako vstup do tráviacej sústavy.

Práve v ústnej dutine je tuhá potrava redukovaná pomocou žuvania a premiešavania so slinami enzýmom α-amyláza (alebo ptyalín), čo zabezpečí natrávenie sacharidov a uľahčí prehĺtanie, ďalší enzým lyzozým zabezpečí slinám antibakteriálne účinky. Prehĺtaniu pomôže aj mucín – hlavná zložka slín. V slinách sa rozpúšťajú chuťové zložky potravy, čo ovplyvňuje  aj naše vnímanie chutí.

Pre dobré trávenie je ale dôležité konzumovať prirodzenú stravu. Každú potravu sa snažiť poriadne a dlho požuvať, až potom prehltnúť. Na dôkladné žuvanie veľmi často zabúdame a často práve nepožuvaná strava a prehltnuté veľké kusy jedla môžu prispieť k tráviacim problémom , za ktoré často mylne obviňujeme potraviny.

Ak zaradíme zeleninu a inú rastlinnú stravu v dostatočnom množstve do denného príjmu, predchádzame nielen civilizačným ochoreniam , ale zabezpečujeme aj ochranu pred chronickými ochoreniami,  nehovoriac o tom,  že   docielime  dostatočný príjem vlákniny. Význam a výskum základnej a pestrej  stravy a následne vlákniny z nej v oblasti výživy nám čoraz viac potvrdzuje jej nevyhnutnosť.

Veľmi dôležitý fakt je aj ten, že pri dostatku rastlinnej stravy nemusíte rátať kalórie. Pri nich je to totiž aj zavádzajúce, nakoľko nie sme stroj, ktorý kalórie iba spracuje a berie ich ako číslo.

Pamätajme aj na skutočnosť, že na potravinách sú kalorické hodnoty uvedené ako  orientačné.

Fermentované potraviny vedia podporiť prirodzený detox

Fementované potraviny obsahujú  baktérie mliečneho kvasenia, ktoré v našom tele vplývajú na prospešné zloženie nášho mikrobiálneho systému a  bojujú proti patogénom.

Patria k významnej prevencii a terapii civilizačných ochorení.

Fermentácia  má pri spracovaní potravín niekoľko úloh. Počas fermentácie sa vďaka bakteriálnej enzymatickej hydrolýze zvyšuje dostupnosť proteínov, zvyšuje sa aj stráviteľnosť škrobu, dochádza k produkcii vitamínov (najmä skupiny B) a  k redukcii antinutričných látok. Toto všetko má pozitívny účinok na zdravie človeka. Bezpečnosť potravín sa zvyšuje inhibíciou, čiže potlačením patogénnej mikrobioty.  Fermentačný proces sa podieľa na zvýšení nutričnej hodnoty a zlepšení chuti, arómy. Medzi najčastejšie mikroorganizmy, ktoré sa podieľajú na výrobe fermentovaných potravín patria baktérie mliečneho kysnutia, kvasinky a vláknité huby.

Takéto potraviny môžeme nazvať aj funkčné potraviny , ktoré pri zachovaní výživovej hodnoty pozitívne ovplyvňujú jednu alebo viac telesných funkcií a znižujú riziká ochorení.

K funkčným potravinám patria probiotiká (živé mikroorganizmy), alebo prebiotiká (nestráviteľné zložky potravy). Obe skupiny pozitívne ovplyvňujú a podporujú rast a rôznorodosť populácie mikroorganizmov v črevnej mikroflóre.

Príčinami zmien zloženia mikrobioty už počas života a v mladšom veku je najčastejšie  zlá životospráva, genetická predispozícia a užívanie antibiotík. Obnovenie pôvodného stavu je do určitej miery možné́ stravou, celkovou zmenou životného štýlu a príjmom probiotík a prebiotík , najvhodnejšie samozrejme priamo zo základných potravín. Treba si uvedomiť, že užívanie antibiotík môže mať následky na našom črevnom zdraví aj roky po ich užití. Dostatok vlákniny v strave podporuje práve prospešné mikroorganizmy.

 

Ako dosiahneme správne zloženie mikrobiómu a tým podporíme prirodzený detox?

Pri všetkých doposiaľ preskúmaných stravovacích spôsoboch a ich vplyvu na mikrobiotu, sa javí ako najlepšia stredomorská strava.

Táto sa vyznačuje bohatým zastúpením rastlinných potravín : zelenina, ovocie, obilniny, strukoviny, orechy, semená, bylinky. Taktiež primeranou konzumáciou rýb, hydiny, mliečnych výrobkov a malého množstva červeného vína k jedlám.

Naopak je charakteristická nízkym prij́mom červeného mäsa a spracovaných potravín.

Jedinci, ktorí konzumujú prevažne alebo dostatočne rastlinnú stravu, mali zvýšené hladiny SCFA (mastné kyseliny s krátkym reťazcom) a vyššie zastúpenie vlákninu degradujúcich baktérií (tie čo  v čreve fermentujú).

Comments are closed.

error: Obsah je chránený !!