parallax background

Vplyv výživy na zdravie

Je zdravé stravovanie drahšie?
7. augusta 2020
Chcete vedieť aký ste metabolický typ?
16. novembra 2020
 

V súčasnosti je zdravá výživa a jej chápanie veľmi rozoberaná a diskutovaná. Je veľké množstvo informácií, niekedy dezinformácií často z neoverených zdrojov a pochybných štúdií. Pre bežného človeka, je čoraz ťažšie sa zorientovať v týchto informáciách a vedieť rozpoznať vedecky podložené zdroje. V niektorých názoroch sa nezhodnú ani odborníci, preto by mal byť základ počúvať a spoznať signály svojho tela na stravovanie a nepodliehať módnym smerom alebo experimentom.

Mnohí z nás, prezentujú rôzne výživové smery, iní diéty za účelom úpravy hmotnosti, zo zdravotných dôvodov alebo s cieľom straty nadbytočných kilogramov. O vplyve výživy na zdravotný stav sa denne presviedčame, či už rozsiahlymi štúdiami alebo bežnými skúsenosťami a žiaľ aj pribúdajúcimi ochoreniami a narastajúcou obezitou aj u detí.


 

Zdravý životný štýl nepozná dopĺňanie vitamínov a minerálov tabletkami a doplnkami výživy, alebo používanie práškových jedál a nápojov na schudnutie, pribratie , formovanie postavy či používanie antibiotík a iných liekov na prvé príznaky nachladnutia, bolesti.


Naopak, je o úplnej zmene prístupu k jedlám, k svojmu telu. V prvom rade je to úplná zmena nastavenia už v hlave.

Pri diéte sa ľudia nastavia na splnenie cieľa za účelom dosiahnutia výsledku. Často vydržia pár dní, týždňov, na minimálnom príjme, čo spôsobí rýchly úbytok kilogramov aj zo svalovej hmoty, ale v organizme vyvolá chaos a nerovnováhu, ktorá sa po čase podpíše pod návrat kilogramov vo forme tuku a podlomenú alebo žiadnu rovnováhu živín v organizme.

Následne telo ukladá viac a viac do tukov, lebo sa spomalil metabolizmus trávenia a vyvolaný chaos sa organizmus snaží vyriešiť vytvorením zásob do najnebezpečnejšieho vnútrobrušného – viscerálneho tuku. Tieto zásoby si organizmus bude chrániť ako poklad v a čím viac diét organizmus zažil, tým viac je opatrnejší pri spaľovaní a uvoľňovaní pokladu v podobe tuku. A začne sa boj s nadváhou, zdravotnými – civilizačnými ochoreniami (kardiovaskulárne ochorenia, steatóza pečene, cukrovka, vysoký krvný tlak, časté virózy)

 

 

 

Namiesto diétovania je ideálne zistiť svoj BMI index . Je to skratka výrazu Body Mass Index - Index telesnej hmotnosti. Tento index je jedným z najpoužívanejších ukazovateľov pri meraní obezity. Jednoduchým výpočtom teda môžete zistiť v akej kategórii sa nachádzate a akému vysokému zdravotnému riziku sa vďaka svojej váhe vystavujete.

Vzorec nájdeme na internete, kde po zadaní do kalkulačky BMI zistíme svoje údaje, hlavne množstvo vnútrobrušného tuku a zároveň tabuľku pre vyhodnotenie výsledkov pre šesť kategórií – podváha, normálna váha, alebo rôzne typy nadváhy. Vzorec pre výpočet je nasledovný:Tento výpočet nie je vhodný pre deti do 18 rokov, aktívnych športovcov a starších ľudí. Na zmeranie vnútrobrušného tuku sú k dispozícii aj mnohé telesné analyzátory s presnejšími výsledkami, kde vám bude vyhodnotený nielen vnútrobrušný tuk, ale aj množstvo celkového tuku v tele, svalovej hmoty, váha kostí, množstvo vody v tele a metabolický vek ( vek na aký sa vaše telo cíti vzhľadom na stav orgánov) Je to zaujímavá analýza podobne ako analýza stravovania, ktorú konzultujem na stretnutí s klientami.

Po spísaní jedál, ktoré klient konzumuje, často zisťujem, že stačí len vysvetliť čo je správne a čo nesprávne v stravovaní, vysvetlíme si základný prehľad živín, zloženie potravín, na čo si dať pozor v stravovaní, čo nahradiť..


 

 

Poďme si teraz urobiť základný prehľad o našej výžive. Na začiatku je dôležité pochopiť rozdelenie živín, ktoré príjmame ako potravu.


Čo sú živiny?

Sú to jediné látky, ktoré vie telo spracovať. Všetky ostatné látky považuje za cudzie a preto ich presunie do svojho filtračného systému a následne vylúči z tela von.

Delenie živín:
 • Makroživiny:
  • bielkoviny
  • tuky
  • sacharidy
 • Mikroživiny:
  • vitamíny
  • minerálne látky
  • stopové prvky
 • Seminutrinenty:
  • vláknina
  • fytochemické látky
 • Nenutričné komponenty výživy:
  • probiotiká
  • symbiotiká
 • Voda

 

Ďalej je dobré mať aspoň základný prehľad aj o glykemickom indexe potravín - GI Glykemický index potravín znamená, že čím je číslo vyššie, tým rýchlejšie stúpa hladina cukru v krvi a naopak!


Nízky GI < 30

brokolica, šalátová uhorka, paprika, šalát, paradajka, špenát, cesnak, grapefruit, fazuľa, hrach, huby, syry, mäso, horká čokoláda, oriešky


Stredný GI 30-70

zemiaky, kukurica, mrkva, melón, banány, jablká, hrušky, pomaranče, kiwi, ananás, kompót, cestoviny, ryža, žitný chlieb, jogurty


Vysoký > 70

hranolky, popcorn, sušienky, corn flacks, med, pivo, biely chlieb, biele pečivo, croisant, biela múka, chipsy a slané pochutiny


Glykemický index potravín ovplyvňujú nasledujúce faktory:
 1. zložitosť molekuly – rozlišujeme rýchle cukry (cukor v cukorničke), ktorý hladinu glukózy zvyšuje rýchlejšie ako pomalé cukry (sem patria škroby v zemiakoch, ryži, obilninách), ich molekula musí byť v organizme najprv enzymaticky rozložená na jednoduchý cukor
 2. obsah vlákniny – vyšší obsah vlákniny v potravine znižuje GI ( napr. celozrnné cestoviny verzus obyčajné cestoviny, ryža natural verzus biela ryža )
 3. technologická úprava potravín – nižší GI majú zemiaky uvarené ako smažené v podobe hranoliek, mrkva surová ako varená mrkva
 4. teplota potraviny pri konzumácii

Ak chceme znižovať svoju hmotnosť a preferovať potraviny s nízkym glykemickým indexom, musíme mať na pamäti, že napriek tomu, že je index nižší, vždy záleží na množstve skonzumovanej potraviny, ich energetickej hodnote a obsahu tuku, ale aj na celkovom energetickom príjme celého dňa. Potraviny s nízkym GI je vhodné rozoznávať pri ochorení cukrovka - diabetes mellitus.

Vzhľadom na množstvo dezinformácií ohľadom správneho vyváženého stravovania na internete a v médiách, je dobré na začiatku zmeny životného štýlu sa obrátiť na odborníka v oblasti výživy. V takomto prípade je dobré zistiť si o danom odborníkovi, či nie je predajcom MLM firiem, pretože žiaľ, v tomto prípade, nepôjde o zmenu Vášho životného štýlu a stravy, ale o profit z predaja. Kvalitný odborník ako je výživový špecialista alebo nutričný špecialista, Vám neponúka doplnky výživy ani práškové náhrady stravy, správny odborník vysvetľuje ako sa vedieť stravovať, ako spoznať signály tela na potraviny a tým zmierniť alebo riešiť intolerancie na potraviny, ako príjmať všetky potrebné živiny formou stravy.

Tie najjednoduchšie veci sa niekedy zdajú byť najzložitejšie...:-)

Comments are closed.

error: Obsah je chránený !!