parallax background

Chcete vedieť aký ste metabolický typ?

Vplyv výživy na zdravie
24. augusta 2020
Delenie a rozlišovanie priemyselne spracovaných potravín
11. decembra 2020
Vplyv výživy na zdravie
24. augusta 2020
Delenie a rozlišovanie priemyselne spracovaných potravín
11. decembra 2020
 

V poslednom období je veľmi propagované stravovanie podľa metabolického typu. Zľahčene by sme mohli toto stravovanie začleniť k „módnemu smeru“ je to podobné ako bola Dukanova diéta, potom Atkinsova (mimochodom vedeli ste, že Atkins bojoval celý život s obezitou a srdcovo cievnymi chorobami? ) a mnohé ďalšie odporúčania v stravovaní...

V niektorých poradniach pre zdravé stravovanie Vám vraj na základe krvného rozboru zistia aký ste metabolický typ. Nevýhodou tohto zistenia je, že je príliš drahé a nie je zatiaľ vedecky podložené, či takáto diagnostika funguje, podobne ako u stravovania podľa krvných skupín. Ak zmeníte stravovanie, automatický ste iný metabolický typ, lebo metabolizmus trávenia ste ovplyvnili (zrýchlili alebo spomalili ) vhodnou prípadne nevhodnou stravou.

Ak chcete zistiť aký ste metabolický typ z troch skupín, stačí sa zamyslieť nad svojim stravovaním a máte odpoveď aj ušetrené peniažky :)


 

Aspoň v mojej praxi sa mi doteraz na základe analýzy stravovania vždy potvrdil vopred odhadnutý metabolický typ. Na internete je voľne dostupných veľa testov na metabolický typ, stačí si sadnúť a pravdivo odpovedať na otázky v teste. Test na zistenie metabolického typu vytvoril Bill Wolcott ako záver svojho výskumu metabolických typov a následne napísal knihu o doporučenej strave, (základné informácie nájdete nižšie v článku).

Alebo sa naozaj len zamyslite....ak Vaša strava obsahuje priveľa jednoduchých sacharidov a siahnete vždy s radosťou po cestovinách, palacinkách, koláčikoch ako po zeleninovom jedle, budete určite sacharidový typ. Ak je Vaša strava zložená z bielkovín, či už z mäsa alebo strukovín, Váš výsledok bude, že ste bielkovinový typ. A posledný zmiešaný typ je kombinácia dvoch predošlých, čiže Vaša strava je vyvážená, siahate po rôznych potravinách a snažíte sa kombinovať a uberáte sa smerom vyváženého stravovania.


Pri týchto zisteniach a doporučeniach si treba uvedomiť, že akákoľvek zmena v stravovaní, usmernenie a vysvetlenie uprednostňovania správnych potravín, s eliminovaním vysoko priemyselne spracovaných potravín a konzumovanie základných a lokálnych potravín vedie k zlepšeniu metabolizmu trávenia. Dodržiavanie vyváženého stravovania a správneho denného príjmu zabezpečí eliminovanie tráviacich problémov a v neposlednom rade vedie k udržateľnej zmene postavy a dobrého zdravotného stavu. A o to nám predsa ide, nie?

Pamätáte si určite na módny hit stravovania podľa krvných skupín. Je dokonca kniha o metabolických typoch, kde autorka spája metabolické typy s typom krvnej skupiny, iná je len o stravovaní podľa krvných skupín.

Základ na akejkoľvek diéte a jej účinnosť je vždy fakt, že vás naučí vynechať potraviny, ktoré Vám môžu spôsobovať tráviace problémy.

Čiže to, čo by sme mali robiť intuitívne...naučiť sa počúvať reakcie nášho tela a vysadiť potraviny, ktoré nám spôsobujú akýkoľvek problém. Nemusíme poznať odpoveď a utekať na testy potravinovej intolerancie, proste akceptujte reakcie svojho tela a nedráždite ho zbytočne a hlavne dlhodobo. Časom môžete opatrne po jednom pridávať potraviny ktoré vám kedysi škodili. Ale po jednom a opatrne a sledovať....

Ak ste krvná skupina 0, v stravovaní podľa krvných skupín by ste mali obmedziť lepok, často po vynechaní lepku sa mnohým ľuďom uľaví, nakoľko práve lepok spôsobuje stále viac problémov s trávením. Tu si musíme uvedomiť fakt, že každý z nás je iný a taktiež metabolizmus trávenia je iný, preto pri spracovaní potravy bude náš organizmus reagovať či už metabolicky alebo hormonálne, aj na rovnakú potravinu u každého z nás inak. Neznamená to ale, že máte vynechať úplne všetky neodporúčané potraviny, aj keď Vám nespôsobujú žiadne tráviace problémy. Ideálne je naučiť sa počúvať signály svojho tela na stravu na ktoré sme zabudli a neberieme ich často vážne.

Už bolo veľa diét a doporučení o stravovaní, vždy s príchodom novinky sa zistilo čo je na predchádzajúcej škodlivé. Iba pointa a základ stále uniká....a pritom je jednoduchý. Nesnažte sa nájsť vhodnú diétu, nájdite spôsob ako sa stravovať aby ste vnímali signály svojho tela na stravu. Aby ste boli spokojní a šťastní, plní elánu a pevného zdravia. A verte, že správnou stravou to docielite.

Ale vráťme sa k metabolickým typom. Ak budete mať záujem o zistenie svojho typu, napíšte mi, pošlem Vám typ na test od odborníka. A následne si môžete doplniť k výsledku testu informácie o danom type.

 

 

 

SACHARIDOVÝ METABOLICKÝ TYP

Sacharidový metabolický typ sa vyznačuje pomalším metabolizmom trávenia, menšou chuťou do jedla, vynecháva hlavné jedlá. Naopak pochutí si na sladkostiach, ktoré s radosťou vymení za hlavné jedlá. Veľmi často má vyššiu hmotnosť ako by mal mať. Máva rôzne chute, obľubuje kofeín a po tučnom, ťažkom jedle pociťuje únavu. Nakoľko jeho metabolizmus pracuje pomalšie, je pre tento typ vhodnejšia nízkotučnejšia strava, pretože veľa tuku ešte viac zabrzdí jeho látkovú premenu. V menšej miere by mal konzumovať aj orechy a semená.

Pomer živín v jedálničku vhodný pre tento typ: 20 % bielkovín, 70 % sacharidov a 10 % tukov.

Vhodné makroživiny pre tento typ sú nasledujúce:

Bielkoviny:
Chudé mäso/hydina: kuracie, morčacie, teľacie a hovädzie mäso, chudá šunka
Ryby: losos, pstruh, treska, tuniak
Mliečne produkty: cottage, jogurt, syr, mlieko, kefír, tvaroh , mali by byť s nižším obsahom tuku
Strukoviny: fazuľa, šošovica, hrach

Sacharidy:
Celozrnné výrobky: múky najlepšie celozrnné, pohánková, ryžová, chlieb ideálne kváskový, ovsené vločky, celozrnné cestoviny, ryža ,proso (vyhýbať sa jednoduchým sacharidom)
Zelenina: baklažán, kapusta, brokolica, cvikla, hlávkový šalát, karfiol, fazuľa, brokolica, hrach, uhorka, špenát, pór, paradajka, cukina, cibuľa, mrkva, paradajky, klíčky, zeler, šalát
Ovocie: marhule, ananás, jablko, banán, bobuľovité plody, hrušky, žltý melón, čerešne, kivi, papája, broskyňa, sušené ovocie, citrusové plody

Tuky:
Rastlinné oleje s nenasýtenými mastnými kyselinami ako olivový, mandľový a ľanový, sezamový....

 

 

BIELKOVINOVÝ METABOLICKÝ TYP

Bielkovinový metabolický typ má rýchly metabolizmus, preto dokáže rýchlo meniť bielkoviny a tuky na energiu. Potrebujete jesť veľa bielkovín a býva často hladný. Má rád tučné, slané jedlá a často mu nestačia tri hlavné jedlá. Takýto typ nesmie držať nízkoenergetické diéty, spôsobujú mu pocit únavy, nervozity a úzkosť. Tento typ metabolizmu majú väčšinou muži a často športujúce ženy.

Pomer živín v jedálničku vhodný pre tento typ: 50 % bielkovín, 30 % sacharidov a 20 % tukov.

Vhodné makroživiny pre tento typ sú nasledujúce:

Bielkoviny:
Mäso: hydina, teľacie, jahňacie, divina, morčacie, hovädzie, bravčové mäso , vnútornosti
Ryby: tuniak, kapor, sumec, makrela, losos, pstruh, kaviár, sleď, žralok, losos
Mliečne produkty:camembert, jogurt, kefír, syr, mlieko, tvaroh, smotana. Rôzne: vajcia, sójové produkty, tofu

Sacharidy:
Celozrnné výrobky: chlieb, ovsené vločky, celozrnné cestoviny, musli - nesladené, ryža
Zelenina: karfiol, brokolica, uhorka, mrkva, zeler, huby, šaláty, špenát, špargľa, paradajka, cukina, cibuľa, všetky druhy, ktoré vám neškodia...
Ovocie:najvhodnejšie je ho jesť s bielkovinami alebo tukmi (jogurt, plátok syra, orechy) Marhule, nektarinky, čerešne, broskyne, ananás, avokádo, jablko, banán, bobuľovité plody, hruška, mango, papája, ... Vhodné sú aj zriedené a nedosladené ovocné a zeleninové šťavy.
Strukoviny: hlavne fazuľa, hrášok, šošovica, orechy a semená.

Tuky:
Živočíšne tuky: všetky v rozumnom množstve
Mliečne produkty: maslo, syr, jogurty, kefír (s vysokým obsahom tuku), sladká a kyslá smotana
Rastlinné oleje:olivový a ľanový olej, repkový aj olej z vlašských orechov, sezamový, avokádový, mandľový

 

 

ZMIEŠANÝ METABOLICKÝ TYP

Zmiešaný metabolický typ je mixom bielkovinového a sacharidového typu. Neprevažuje pri ňom ani jeden charakteristický rys a má priemerný apetít. Na udržanie hmotnosti, či schudnutie potrebuje vyváženú stravu bez obmedzenia v konzumácií potravín. Nie je dobré prehnane obmedzovať ani preferovať konzumáciu jednej potraviny. Tento typ je najčastejší.

Pomer živín v jedálničku vhodný pre tento typ: 30 % bielkovín, 50 % sacharidov a 20 % tukov.
Zaradenie strukovín do jedálnička je taktiež veľmi prospešné, hlavne fazuľa, hrach, šošovica a sója.

Vhodné makroživiny pre tento typ sú nasledujúce – pri tomto typy môžete konzumovať s mierou všetko. Samozrejme sledovať ako reaguje organizmus na potravinu.

Bielkoviny:
Mäso: kura, mleté mäso, jahňacina, morčacina, hovädzina, bravčovina, divina, nízkotučná lososová šunka, morčacie prsia, kombinujte všetky druhy
Ryby:tuniak, kalamár, losos, treska, pstruh...
Mliečne produkty:jogurt, kefír, syr, mlieko, tvaroh, sladká smotana

Sacharidy:
Celozrnné výrobky:chlieb, ovsené vločky, musli, cestoviny, ryža...
Zelenina:baklažán, hlávkový šalát, brokolica, karfiol, uhorka, zelená fazuľka, pór, mrkva, paprika, huby, reďkovka, špenát, paradajka, cibuľa, cukina ...
Ovocie:ananás, jablko, banán, bobuľovité plody, hruška, kivi, broskyňa, papája, sušené ovocie, citrusové plody

Tuky:
Rastlinné oleje s nenasýtenými mastnými kyselinami: olej z vlašských orechov, olivový a repkový olej
Mliečne produkty: maslo, syry, sladká aj kyslá smotana, fermentované výrobky
Nasýtené tuky v rozumnej miere, striedať s rastlinnými

 

Comments are closed.

error: Obsah je chránený !!